top of page

KLARA SEDLO STUDIO

a_uhor_otazni_il_web.png

Jmenuji se Klára Sedlo a jsem malířka. To mě vystihuje nejvíc ze všeho – a tak musím říct, že i na začátku Studia byl obraz.

Obraz s kostrou za oknem staré chatky. Vznikl na jedné letní dovolené ve starém kempu v Doksech.

Ve chvíli, kdy jsem plátno dokončila, měla už kostra svoje jméno i příběh. To všechno se utvořilo tak nějak samo od sebe – s každým tahem štětce získávala postava kostlivce Harryho v mé hlavě nejen jméno, ale i další a další dílky své osobnosti i příběhu. Za několik dní, co jsem s plátnem strávila, se v mé vnitřní krajině upletla celá historie této bizarní postavy.

Jenže kostlivec nebyl jediná postava z mých pláten, která měla charakter. Tohle se mi zkrátka stává pořád – krajiny, postavy, i tahy jsou jako živé bytosti. Mají spletitou historii i vztahy.

Divák na výstavě je ale nevidí. Nemůže vidět ani příběhy, ani krajinu obrazu za hranicí rámu. Nedají se jednoduše popsat, a ani vystihnout názvem. Vím o tom jenom já.

Když jsem dokončila obraz, přemýšlela jsem o postavě kostlivce Harryho několik dní – přišlo mi líto, že příběhy „za obrazy“ takřka nikdo nezná.
O kolik lépe by plátna na diváka fungovala, kdyby viděl všechno, co vidím já, když je tvořím?

HruzaZDoksNaStranky.webp
IMG_1.jpg

Prvotní impuls pro založení Studia byl právě tenhle moment. Kdesi v Doksech, mezi dřevěnou chatkou, rybníkem plným bahna a psem, co právě zvrací zbytky sežrané šišky. Každopádně to bylo jako osvícení.

Je potřeba, říkala jsem si, kromě obrazů přece předávat i příběhy!

Obrazy nepopíší vše, co mám v hlavě. A ačkoliv vždycky zůstanou hlavní náplní mé tvorby i života, je nutno vyprávět i dalším způsobem!

A tak začalo vznikat Studio – místo, kde můžu prezentovat svoje povídky a pracovat na krátkých animovaných filmech. Postupně pak uzrála ještě jedna důležitá myšlenka. A sice, že Studio může poskytnout prostor i dalším, podobně surreálným dílům a autorům! 

Kolik fascinujících tvůrců znám jen ze svého okolí, a ačkoliv dosud třeba neměli možnost svou práci někde oficiálně publikovat, jejich příběhy zbožňuji! 

A bylo rozhodnuto. Studio bude fungovat jako nakladatelství i prostor pro společně projekty, s jedním jmenovatelem: otevírat dveře do bizarního světa podvědomí a snů.

Hlavním mottem Studia je přivádět lidi k vlastní představivosti. Pod tímhle heslem jsem se rozhodla sdružovat, vydávat či prezentovat tvorbu svou i dalších autorů.

Chybí vám bizarní příběhy? Jste tu správně!
Málo impulsů pro imaginaci? Brouzdejte po stránkách, mrkněte na e-shop.

Potřebujete booster pro svou vnitřní krajinu? Neváhejte ani minutu. 

StudioOStudiu.webp

Nemusíte se ale bát, že by ubylo obrazů, mou hlavní životní náplní stále zůstává klasická malba – ostatně bez malování bych nepřežila ani den. Do mého ateliéru můžete koneckonců nakouknout zde:

Zatímco jsem v ateliéru, Studio může surreálně (pardon, simultánně) fungovat samo díky skvělému týmu

bottom of page